Профілактика вчинення кіберзлочинів
Алгоритми дій при інцидентах безпеки
Новий “Синій кит” і “ПВК Редан”?
В українських містах масово створюють телеграм-канали для підлітків, у яких жорстоко цькують одне одного та вимагають гроші. Хто за цим стоїть і наскільки небезпечний цей рух?
Телеграм-канали «Сущность*назва міста*» (наприклад, «Сущность Киева|Что о тебе думают?», «Сущность Запорожья», «Сущность Одессы» etc.) стають усе популярнішими. Переважно їх створюють у великих містах, але трапляються і в містечках. У містах-мільйонниках може бути відразу по кілька каналів. Там жорстоко цькують дітей, деякі жертви кібербулінгу вже звернулися до поліції. Найдавніші “сущності”, які нам вдалося знайти, з’явилися ще минулого літа. Але справжньої популярности вони набули лише зараз.
Про що йдеться
На перший погляд, це черговий майданчик для онлайн-спілкування підлітків. Начебто для того, щоб учасники публічно писали, що вони думають про певну особу (щоразу нову фотографію пропонують адміни). Але насправді все це перетворилося на публічне цькування. Деякі дописи шокують дорослих: “плюньте на неї/нього”, “обходьте десятою дорогою”, “посилайте на…”, “бийте ногами” — це найневинніші заклики, про які ми можемо розповісти без ризику, що фейсбук нас заблокує.
Більшість публікацій в цих «сущностях» схожі на помсту друзям та знайомим. Або ж це може бути колективне цькування однокласника чи однокласниці. Якщо хтось хоче образити або підставити когось, йому достатньо надіслати через спеціальний бот фото того/тієї, хто не до вподоби і розповісти якусь гидоту про нього/неї. Все. Далі вже коментарі зроблять свою справу.
При чому фотографії відбирають найневдаліші, щоб ще більше підкреслити «ненормальність» жертви. Звідки беруть? Усе є у відкритому доступі, підлітки самі виставляють у соцмережах свої світлини, де вони виглядають дивакувато – це теж своєрідний підлітковий тренд. Або ж замовники можуть підстерегти свою жертву і сфотографувати – таке собі папараці.
Ні дописувачі, ні адміністратори таких каналів не відчувають жодної відповідальности, оскільки всі дописи анонімні. Ба більше — ще не було випадків, коли когось за таке покарали. Щоправда, на деяких телеграм-каналах жертвам пропонують дізнатися, хто їх замовив та/або видалити допис. Але це вже не безкоштовно, ціна питання – 200-400 гривень. Ніби й небагато, але для дитини може бути відчутно. Що стосується адмінів, то вони заробляють не на сумі, а на кількості наданих послуг, а також на рекламі (вейпів, підліткового одягу, інших телеграм-каналів тощо).
І все це на тлі тривожної статистики: за даними ЮНІСЕФ, 67% підлітків в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з булінгом. Згідно з даними Опендатабот, протягом року від початку повномасштабного вторгнення кількість кримінальних проваджень щодо булінгу склала 79, а торік ця кількість зросла до 96-ти. І хтозна, чи ось такі телеграм-канали не стають причиною цього.
ФСБ, російське ІПСО?
Ще не всі забули заклики до дитячих суїцидів через “гру” “Синій кит” та масові бійки підлітків – підписників “ЧВК Редан” в українських містах. Їхню появу діти розцінювали, як звичайну спільноту або субкультуру, частиною якої вони прагнули бути. Але згодом незвичні та карколомні завдання в «Синьому киті» змінилися спонуканням до самогубства. А субкультуру, яка пішла від аніме-воїна із зображення павука, хтось використав для влаштування масових сутичок підлітків. Спочатку вони відбувалися в російських містах, а трохи згодом – і в українських.
Національна поліція тоді призупинила дії підлітків, заблокувала 30 каналів і груп ПВК «Редан» в Україні. За офіційними висновками правоохоронців, “штучне поширення такої субкультури – це спроба російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та втягнути підлітків у протиправну діяльність”.
Було проаналізовано десятки телеграм-каналів під брендом «Сущность». Багато з них пов’язані в одну мережу й адмініструються одними й тими ж людьми, проте є й автономні. Правда не вдалося знайти однозначних доказів, що це частина російської ІПСО. Більшість підписників – це українські підлітки, адміністратори каналів для зв’язку вказують номери українських мобільних операторів. Немає жодного натяку на те, що над ними стоять російські куратори. Якщо більшість каналів «Редан» знаходилися на так званій росії, то “Сущності” переважно дислокуються саме в Україні. Вдалося знайти “Сущності” зі згадкою москви та пітєра в назві, проте кількість підписників там можна порахувати на пальцях.
Але це зовсім не означає, що росія не може їх використати з ворожими намірами. Навіть якщо ці канали створили й адмініструють самі українці, ніщо не заважає їх викупити російським пропагандистам та фсбшникам. Як бачимо, жодних моральних перепонів у власників таких каналів немає. Та й самі підписники – благодатна авдиторія для насаджування потрібних ворогу наративів. Інакше б вони не травили своїх друзів чи знайомих у таких жорстокий спосіб.
Ба більше, проаналізували, про що і як спілкуються українські підлітки на цих каналах. І побачили глибоку зануреність в російський культурний, соціальний та інформаційний простір. Бездоганна обізнаність в російських трендах, музиці, останніх чутках, цитування російських реперів, обмін стікерпаків із їхніми зображеннями та російськими “голосовими мемами”. А коли спробували вступити з ними в дискусію, нічого крім ненормативної лексики у відповідь не почули. І звісно — тотальна російськомовність навіть у “сущності львова”.
Важко не помітити певну циклічність: у 2022-му році «Синій кит» повернувся до України (перші згадки датуються 2017 роком), у лютому 2023-го – «ЧВК Редан», у лютому 2024-го – «Сущность» (насправді ще влітку минулого року, проте популярність набув лише зараз). Це може вказувати як на природну зміну трендів і субкультур серед підлітків, так і не штучне підігрівання уваги до цього явища.
Що радять у Кіберполіції
«По той бік новин» направив інформаційний запит до Кіберполіції України. Втім, відповідь протягом двох тижнів так і не отримали. Нам повідомили, що їм потрібно більше часу на підготовку відповіді, і нададуть її не пізніше, ніж протягом місяця. Щойно отримаємо, опублікуємо окремо або в оновленні до цього допису.
Натомість журналістам видання «Дніпро оперативний» вдалося поспілкуватися з представниками місцевого відділу Кіберполіції. Там порадили обов’язково фіксувати всі дописи з кібербулінгом і звертатися до поліції. Також варто робити скриншоти повідомлень, в яких вимагають гроші.
А журналісти «Южненського телебачення», які зняли сюжет про кібербулінг в «Сущностях Южного» наголосили, що цей телеграм уже заблокували представники кіберполіції https://youtu.be/8ebAvEhAMvU?t=259. Проте, заблокувати телеграм-канал не так просто, на це потрібен деякий час. Натомість створити новий можна в кілька кліків.
Компанія Telegram отримала від української влади перелік «потенційно проблемних» каналів і тепер їх аналізує. Про це повідомив представник платформи Ремі Вонг. Але хто саме надав список каналів, і чи є в цьому списку «Сущності», не повідомляють.
Поради психологів
Наші колеги з видання «Дніпро оперативний» вже публікували матеріал щодо Телеграм-каналу “Сущность Днепра”. Вони з’ясували, що проблема кібербулінгу вийшла на такий рівень, що батьки готові платити гроші за те, щоб інформацію про їхню дитину видалили з каналу. Так зробила, наприклад, мати потерпілої від кібербулінгу дівчинки Марія Іванівна з Дніпра. Вона розповідає, що хтось замовив пост про її доньку, туди виклали її фото та образливо підписали. Жінка була шокована, коли це побачила. Потім у неї почали просити гроші за видалення, і вона погодилася, бо не бачила іншого виходу.
Через такі дописи у постраждалої дитини може виникнути гострий емоційний стан або навіть депресія. Тому, скоріше за все, доведеться звернутися до психолога.
Вінницька психологиня Ірина Самолюк, яка працює з українськими дітьми та підлітками, коментує цю ситуацію так:
“Iнтернетбулінг, або кібербулінг, може серйозно підірвати психоемоційний стан дитини та підлітка. Побачивши своє фото, опубліковане без згоди, в негативному світлі й зі принизливими коментарями, дитина відчуває жах, сором, страх, тривогу і стан безвиході. Це може призвести до низької самооцінки, відчуття самотности, депресії, ізоляції, що в свою чергу провокує суїцидальну поведінку. Постійний стрес і напруга також можуть вплинути на її фізичне здоров'я”.
Психологиня радить батькам вирішувати проблему швидко, спокійно й грамотно:
“Зберіться з думками, заспокойтеся перед тим, як реагувати на ту ситуацію, яка вже є. Важливо залишатися спокійним і об'єктивним. Прослухайте свою дитину. Поговоріть з нею, послухайте її досвід і почуття. Дайте їй зрозуміти, що ви поруч і готові допомогти. Запитайте її, як вона собі сама пояснила, що трапилося. Не звинувачуйте дитину в тому, що вона сама спровокувала кібербулінг. Замість цього надайте їй підтримку і захист”.
За словами психологині, важливо заборонити дитині чи підлітку спілкуватися з булінгувальником:
“Блокуйте або видаліть особу, що здійснює булінг, зі всіх доступних соціальних мереж і месенджерів. Повідомте адміністраторам вебсайту або платформи про кібербулінг. Вони мають вжити заходів для припинення цього виду поведінки. Якщо кібербулінг стає серйозною проблемою і ви не можете впоратися з нею самостійно, зверніться за допомогою до психолога або іншого професіонала, який спеціалізується на булінгу та його наслідках”.
УРОК З МЕДІАГРАМОТНОСТІ
9-А клас, 08.03.2024
У сучасному світі кожен має розуміти, що існує інформація, яка нам шкодить.
Сьогодні наші дев’ятикласники мали можливість отримали навички медіаграмотності, зокрема критично сприймати інформацію, протидіяти маніпуляціям, розпізнавати фейки та знати, як поводитися, коли бачать сумнівну інформацію.
Урок з медіаграмотності провела редакторка місцевого медіа «Голос Прикарпаття», керівник гуртка «Юний журналіст» Старосамбірського ЦДЮТ Марія Кузьмин.
Тож тепер будуть аналізувати усе, що слухають, читають, дивляться і розумітимуть цінність якісної інформації.
https://www.facebook.com/filterproject2021?mibextid=PlNXYD
Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності
Проєкт "БРАМА - ОНЛАЙН ВАРТА УКРАЇНИ!"
(Заходи)
Можливості інтернету безмежні, а його роль в житті сучасної людини складно описати кількома реченнями. Компʼютер та Інтернет - вже невід'ємна частина нашого життя. Адже, це знання і спілкування, знайомства, розваги, навчання, ігри, фільми, шопінг та оплата послуг. Безмежний світ інформації! Але як вберегтися від навʼязливої потреби у його використанні? Як запобігти інтернет-залежності? Що таке кібербезпека, кібергігієна та кіберпростір?
Саме про це, 06.03.2024р ., говорили з учнями 1-Б, 2-Б, 3-А, 3-Б, 5- А, 6-А, 6-Б, 7-А, 7-Б, 8-А , 8-Б та 11-А класів Старосамбірського ОЗЗСО І-ІІІ ступенів №1. Жваве обговорення проблеми - це важливий крок для попередження кібератак та популяризації безпечної роботи в мережі для дітей та молоді.
БРАМА- ОНЛАЙН ВАРТА УКРАЇНИ
Чому БРАМА?
Брама - це ворота, які захищають від небезпеки та закривають нас від
негативного впливу.
В історії людства Брама виконувала найважливіші соціальні функції, одна
з яких – оборонна, як захищені в’їзди в міста, фортеці, замки, садиби, на мости і
шляхи. У середньовіччі Брама уособлювала все місто як захищену спільноту,
що відображено в міській геральдиці багатьох українських міст, таких як:
Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Рівне, Херсон та інших.
ПРОБЛЕМА
Війна відбувається не лише за територіальну цілісність, а й за
інформаційний простір. Російська інформаційна експансія посилилась з
початком повномасштабного вторгнення. Тобто, росіяни намагаються досягти
власних національних інтересів методом беззбройного проникнення в
інформаційну сферу.
Несвідоме споживання інформації та недостатній рівень інформаційної
грамотності стали передумовами спільної для всіх українців проблеми –
засилля ворожої пропаганди та фейків. Дезінформація в мережі негативно
впливає на свідомість людей та хід війни в цілому, тому користувачі мережі
Інтернет мають завжди бути обачними та вміти розпізнавати фейки, пропаганду
та дезінформацію.
Щоденно, гортаючи стрічку у своїх соціальних мережах та месенджерах
ми натикаємось на інформацію, яка на нашу думку є неправдивою або
небезпечною. У свідомої людини виникає природнє бажання прибрати таку
інформацію із медіа простору або заблокувати її поширення.
УНІКАЛЬНІСТЬ
Ми перейшли від мрій до дій, та вирішуємо проблему кількісно та якісно.
КІЛЬКІСНО зменшуємо медіаприсутність росіян. Ініціатив, які б
вирішували проблему протистояння пропаганді, немає. В 2022 існували подібні
проєкти в Telegram та Facebook, але, на жаль, припинили свою діяльність. Наша
унікальність – це наявність бази ворожих ресурсів, можливість виявлення
осередків пропаганди та їх блокування.
ЯКІСНО ми вчимо виявляти і недовіряти ворожому контенту.
Ми не займаємось ДДОС атаками, або іншими діями які потребують
спеціальних знань та навичок, або спеціалізованого програмного забезпечення.
Наразі є подібні ініціативи, але ми вважаємо за потрібне підсилити їх. Освітня
частина проєкту спрямована, перш за все, на задоволення потреб учасників
нашої спільноти та утримання їх мотивації на систематичне виконання дій з
блокування.
Для того, щоб бути частиною проєкту, користувачам достатньо мати
мобільний телефон або компʼютер, та трохи часу, який користувач готовий
приділити для важливої справи.
РІШЕННЯ
Для блокування того чи іншого джерела необхідно надсилати скарги і чим
більше буде скарг, тим більша вирогідність того, що джерело буде заблоковано.
Саме із цією метою ми пропонуємо нашим користувачам стати частиною
«BRAMA». https://t.me/+rPL5V0CMx0NlOTky
Діяльність проєкту Брама направлена на захист медіа простору від
російської пропаганди, блокування каналів поширення дезінформації,
протиправного та забороненого контенту. Також, метою проєкту є покращення
медіа-грамотності українців, зменшення впливу пропаганди на суспільство та
популяризація безпечного поводження в мережі інтернет.
Що ми пропонуємо учасникам:
1. можливість повідомити про джерело неприйнятного контенту, для
подальшого масового надсилання скарг спільнотою та подальшим
блокуванням такого джерела;
2. допомогти заблокувати джерело неприйнятного контенту, шляхом
долученості до масового надсилання скарг;
3. отримати поради щодо медіа та кіберграмотності;
4. бути поінформованим про небезпечні схеми шахрайств, які ширяться
мережею;
5. бути обізнаним, щодо фейків, які просувають вороги у наш
медіапростір.
Також, ми пропонуємо нашим учасникам розважальний контент, який
дозволить трішки відволіктись від виконання завдань та порадіти разом із нами
успіхам українських військових та недолугим вчинкам нашого спільного
ворога.
ДОСЯГНУТІ РЕЗУЛЬТАТИ
На сьогодні в рамках проєкту функціонує Телеграм бот, який накопичує
лінкі на джерела що необхідно заблокувати, телеграм канал де публікуються
лінки для блокування спільнотою, Вайбер спільнота, та сторінки в соціальних
мережах Фейсбук та Інстаграм.
З початку діяльності нашого проєкту, користувачі надіслали понад 140 тис.
лінків на джерела, які на думку користувачів необхідно заблокувати.
Станом на січень 2024 року учасниками спільноти заблоковано понад 26
тисяч джерел поширення неприйнятного контенту. Як видно із статистики –
роботи ще дуже багато і ми потребуємо допомоги нових небайдужих і активних
учасників.
ЯКЩО ТИ НЕ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВОЇМИ СИЛАМИ АБО
ФІНАНСАМИ, ТО МИ МОЖЕШ ДОНАТИТИ СВІЙ ЧАС!
«Кібербезпека – заходи, які впроваджуються для захисту цифрового простору»
19.02.2024
В 11-А класі була проведена виховна година «Кібербезпека – заходи, які впроваджуються для захисту цифрового простору»
Учні дізналися про безпечно спілкуватися в інтернеті, як безпечно користуватися ґаджетами, споживати контент, як захиститися в цифровому просторі: від несанкціонованого доступу до персональних та конфіденційних даних; від внесення змін або видалення даних третіми особами.
Національна поліція України попереджає про шахрайства!
Кіберзлочинність. Як захистити себе?
У наші дні використання інформаційних технологій не має меж. Віртуальний простір переймає від реального все підряд, у тому числі й злочинність та шахрайство у їх нових формах і проявах.
Звичні усім послуги інтернет-банкінгу, онлайн покупок, використання web-додатків та платіжних онлайн-системи створюють потенційну небезпеку викрадення персональної інформації зловмисниками.
Практично кожен чув про кіберзлочинність. Об’єктом кіберзлочинів може стати будь-який користувач інтернету.
Кіберзлочинність включає в себе різні види злочинів, що здійснюються за допомогою комп’ютера і в мережі Інтернет.
Тому зараз важливо кожному думати про власну безпеку, підвищувати рівень кібергігієни.
ДЕКІЛЬКА ПОРАД, ЯКИХ ВАРТО ДОТРИМУВАТИСЬ КОЖНОМУ ІНТЕРНЕТ-КОРИСТУВАЧУ:
- Використовуйте лише ліцензійне програмне забезпечення.
- Створюйте складні паролі з використанням великих літер, цифр та символів. Періодично паролі змінюйте.
- Використовуйте двофакторну автентифікацію (пароль + змінний код).
- Створюйте резервні копії важливих документів/файлів.
- Постійно оновлюйте захисні та антивірусні програми.
- Не переходьте за незнайомими посиланнями, перевіряйте джерело їх надходження.
- Не використовуйте публічні WiFi-мережі для переказу важливої інформації та проведення платежів без шифрування.
- Використовуйте окрему банківську картку для інтернет-платежів.
- Не публікуйте важливу особисту інформацію в соціальних мережах (до прикладу, дату народження, дати відрядження тощо).
Кіберполіція попереджає про шахрайство. Будьте обережні.
Війна в Україні стала підґрунтям для поширення шахрайських схем, заснованих на вразливому емоційному стані та зловживанні вашою довірою.
При цьому кмітливість шахраїв виходить за рамки вже добре знайомих українцям афер, тож з’являються нові способи ошукування.
Національна поліція України розповідає про найпоширеніші схеми шахрайств та основні правила безпеки, які допоможуть викрити аферистів.
Продаж дешевих товарів«з рук в руки»
Якщо незнайомі люди прийшли до вас і пропонують купити дешеві товари – будьте насторожі. Це можуть бути шахраї! у такий спосіб вони намагаються дізнати- ся, де ви зберігаєте свої заощадження, а потім непомітно для вас викрасти гроші.
Пам’ятайте: «безкоштовний сир – тільки в мишоловці».
Що робити?
- Не пускайте незнайомців додому.
- Залучіть до розмови сусідів або зателефонуйте родичам: це може відлякати шахраїв.
- Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Грошова реформа»
Якщо до вас навідаються незнайомці і скажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи треба замінити старі купюри на нові, знайте: це -100% шахраї. У такий спосіб вони намагаються привласнити всі ваші заощадження.
Що робити?
- Не довіряйте незнайомцям і не пускайте їх у свою домівку.
- Розкажіть про візит родичам.
- Завжди радьтеся з тими, кому довіряєте.
- Якщо до вас приходили шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
«Дзвінки від імені представників банків»
«Вашу карту заблоковано», «з вашого рахунку хочуть списати гроші», «нові правила під час воєнного стану» – зловмисники, які представляються співробітниками банку, використовують різні способи, аби отримати доступ до ваших банківських карток.
Як тільки невідомі просять надати номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії або ж ввести пароль, який надійшов у CMC, знайте: це – шахраї.
Пам’ятайте: навіть в умовах війни справжні співробітники банку ніколи не запитують таку інформацію.
Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Повідомте про подію поліцейським за номером 102. «Ваш родич у біді»
Якщо вам телефонують (часто вночі або вранці) та повідомляють, що родич потрапив у біду, і просять передати гроші – це шахрайство. Зловмисники можуть видавати себе за сина/дочку,
онука/онучку, які начебто потрапили у біду (скоїли ДТП, опинилися у поліції тощо). П можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати свою допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду, яка може станови-ти від тисячі до десятків тисяч гривень, а інколи – навіть кілька тисяч доларів СШР.
Пам’ятайте: так діють шахраї!
Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Перевірте, де ваш родич.
- Повідомте про подію поліцейським за номером 102.
«Соціальні виплати під час війни»
«Під час війни ви можете отримати соціальну допомогу» найчастіше шахраї надсилають смс-повідомлення про отримання різноманітних виплат від органів влади або благодійних фондів та просять надати таку інформацію: ваші анкетні дані, номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії.
Пам’ятайте: назвавши ці дані, ви надаєте шахраям доступ до вашого рахунку, тож вони можуть вкрасти всі ваші заощадження.
Що робити?
- Покладіть слухавку.
- Зверніться до своїх родичів або представників влади і перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати.
- Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.
Виграші призів (авто,побутова техніка)
«Ви виграли автомобіль або побутову техніку»- не поспішайте виконувати всі настанови незнайомців. Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати «приз». Як правило, вам пропонують сплатити 1% від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнаймці перестають виходити на зв’язок і зникають.
Пам’ятайте: так діють шахраї!
Що робити?
- Подумайте, чи брали ви участь у акціях чи конкурсах.
- Не перераховуйте гроші незнайомцям.
- Якщо вам телефонували шахраї, повідомте про це поліцейським за номером 102.