Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Атестація педагогічних працівників

Дата: 8 жовтня 2023 о 23:59, Оновлено 5 листопада о 17:46

Атестація педагогічних працівників – це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання їхньої педагогічної діяльності. Процедуру модернізовано та удосконалено, приведено у відповідність до норм чинного законодавства. 

Положення про атестацію педагогічних працівників набрало чинності 01 вересня 2023 року і є обов’язковим для застосування у відповідних закладах освіти.  

Про зміни в атестації педагогічних працівників: підготуйся завчасно!

ДОРОЖНЯ КАРТА ВЧИТЕЛЯ, ЯКИЙ АТЕСТУЄТЬСЯ

                                                                                                                                                                                                       

Особливості присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань за новим Положенням про атестацію педагогічних працівників (далі – Положення).

Загальні засади

Згідно з Положенням кваліфікаційну категорію та педагогічне звання, як правило, присвоюють послідовно й визначають відповідно до постанови КМУ від 23.12.2015 №1109, якою затверджено такий перелік категорій та звань:

Кваліфікаційні категорії:

  • Спеціаліст вищої категорії.
  • Спеціаліст першої категорії.
  • Спеціаліст другої категорії.
  • Спеціаліст.

Педагогічні звання:

  • Викладач-методист.
  • Учитель-методист.
  • Вихователь-методист.
  • Педагог-організатор-методист.
  • Практичний психолог - методист.
  • Керівник гуртка - методист.
  • Старший вожатий - методист.
  • Старший викладач.
  • Старший учитель.
  • Старший вихователь.
  • Майстер виробничого навчання I категорії.
  • Майстер виробничого навчання II категорії.

Відповідно до Положення рішення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про їх відмову приймає атестаційна комісія відповідного рівня, яка атестує:

  • педагогічних працівників закладу освіти чисельністю понад 15 педагогів (крім керівника закладу освіти) – комісія І рівня;
  • керівників підпорядкованих закладів освіти та педагогічних працівників закладів освіти, у яких працює менше 15 педагогів – комісія ІІ рівня;
  • керівників закладів освіти, підпорядкованих Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям – комісія ІІІ рівня.

Положенням встановлено, що кваліфікаційні категорії та педагогічні звання педагогів, присвоєні до 01.09.2023, є дійсними до проведення нової атестації. Також педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам, але були прийняті на посаду до цієї дати та продовжують працювати, атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту. 

Вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій 

Відповідно до Положення ключовими умовами для присвоєння кваліфікаційних категорій педагогічним працівникам за результатами атестації є:

  • освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень педагогічного працівника, підтверджений відповідним документом про освіту;
  • стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначається за даними його особової справи, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.

Залежно від наявного освітнього рівня та стажу роботу встановлено такі вимоги до присвоєння кваліфікаційних категорій педагогів: 

«Спеціаліст»:

  • освітній рівень – фаховий молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст).

«Спеціаліст другої категорії»:

  • освітній рівень – молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Для атестації працівників ЗДО також дозволяється освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр;
  • стаж роботи – не менше 3 років.

«Спеціаліст першої категорії»:

  • освітній рівень –  бакалавр, магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст). Атестувати на цю категорію також можна працівників ЗДО, які мають освітньо-професійний ступінь фаховий молодший бакалавр або ступінь вищої освіти молодший бакалавр (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст);
  • стаж роботи – не менше 5 років.

«Спеціаліст вищої категорії»:

  • освітній рівень – магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст);
  • стаж роботи – не менше 7 років.

Педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий/ освітньо-творчий, науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше одного року, може бути присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» без дотримання послідовності на присвоєння.

Вчителю який успішно пройшов сертифікацію, присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання без урахування:

  • тривалості міжатестаційного періоду;
  • вимог щодо освітнього рівня та стажу роботи.

Присвоєння/підтвердження педагогічних звань 

Звертаємо увагу, що Постановою КМУ № 476 від 13.06.2018 було виключено Порядок присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109. Тож згідно з Положенням педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» / «спеціаліст вищої категорії» та демонструють високий рівень фахової майстерності, зокрема:

  • впроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють супервізію);
  • беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
  • є переможцями, лауреатами всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
  • підготували переможців всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань, тощо.

Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти.

У разі відмови у присвоєнні (підтвердженні наявної) кваліфікаційної категорії «спеціаліст першої категорії» чи «спеціаліст вищої категорії» і присвоєнні відповідної нижчої кваліфікаційної категорії атестаційною комісією приймається рішення про відмову у присвоєнні та/або підтвердженні раніше присвоєного педагогічного звання. Також відповідно до ст.42 Закону України «Про освіту» позбавити педагогічного звання можуть педагогічних працівників, стосовно яких встановлено факт порушення академічної доброчесності.

Секрети успішної атестації: організація роботи в міжатестаційний період

Основні законодавчі документи 

Базовими документами, які регламентують роботу педагогічного працівника в міжатестаційний період, є:

Діяльність педагога в міжатестаційний період має бути спрямована на розвиток та вдосконалення загальних і професійних компетентностей для реалізації кожної трудової функції, визначених Професійними стандартами:

Загальні засади

Міжатестаційний період – це проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації. Згідно з Положенням він не може бути меншим за три роки, крім випадків позачергової атестації за ініціативи педагогічного працівника. До цього періоду не включається:

  • час перебування в соціальних відпустках;
  • навчання у закладах вищої освіти;
  • період, на який переноситься атестація.

Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації й проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства. Порядком встановлено таку періодичність та мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації впродовж п'яти років для педагогів:

  • закладів загальної середньої та фахової передвищої освіти – щороку. Мінімальний обсяг – 150 годин (5 кредитів ЄКТС);
  • закладів дошкільних, позашкільних, професійних (професійно-технічних) закладів освіти – не рідше одного разу на п’ять років. Мінімальний обсяг – 120 годин (4 кредити ЄКТС).

До загального обсягу включаються всі години підвищення кваліфікації незалежно від суб'єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму. 

Напрями підвищення кваліфікації

Згідно з нормативними документами педагогам гарантується вільний вибір установ та організацій, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників. Залежно від власних потреб і побажань, педагоги можуть обирати зручний формат підвищення кваліфікації.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про повну загальну середню освіту» обов'язковими напрямами підвищення кваліфікації педагогічних працівників шкіл є:

  • робота з учнями з особливими освітніми потребами;
  • надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу. 

Кількість годин за кожним із цих напрямів має становити не менше 10 % від загального обсягу підвищення кваліфікації за п'ять років.

Згідно з Порядком педагогічні працівники можуть обрати такі основні напрями підвищення кваліфікації:

  • розвиток професійних компетентностей (знання навчального предмета, фахових методик, технологій). У разі викладання декількох навчальних предметів педагогічні працівники самостійно обирають послідовність навчання за певними напрямами в межах загального обсягу Слід звернути увагу, що відповідно до Положення необхідною умовою атестації є підвищення кваліфікації з тих навчальних предметів, які є обов’язковими для вивчення й визначені в освітній програмі закладу освіти. При цьому атестація проводиться з того предмета, який  викладається за спеціальністю, а присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження;
  • формування у здобувачів освіти спільних для ключових компетентностей вмінь, визначених частиною першою ст.12 Закону України «Про освіту»;
  • психолого-фізіологічні особливості здобувачів освіти певного віку, основи андрагогіки;
  • використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку. (Типову програму підвищення кваліфікації вчителів з розвитку цифрової компетентності ми розглядали у цій статті);
  • мовленнєва, цифрова, комунікаційна, інклюзивна, емоційно-етична компетентність;
  • розвиток управлінської компетентності тощо. Нагадуємо, що наказом МОН від 16.09.2022 №817 була затверджена відповідна Типова програма для новопризначених директорів та їхніх заступників.

Крім того, Міністерством освіти та науки була затверджена Типова програма підвищення кваліфікації вчителів, які впроваджують новий Держстандарт базової середньої освіти. Якщо ви бажаєте дізнатись більше про зміст документа, зокрема про напрями, теми та очікувані результати навчання, – прочитайте нашу статтю.

Планування підвищення кваліфікації

Планування підвищення кваліфікації працівників закладу освіти здійснюється двома етапами:

І етап. Не пізніше 25 грудня педагогічна рада має затвердити орієнтовний план підвищення кваліфікації на наступний календарний рік (з урахуванням пропозицій педагогічних працівників) і оприлюднити його на інформаційному стенді та на вебсайті закладу освіти.

ІІ етап. Протягом наступних 15 календарних днів після затвердження кошторису закладу освіти на відповідний рік й оприлюднення керівником загального обсягу коштів, передбачених для підвищення кваліфікації працівників, кожен педагогічний працівник має подати керівнику закладу освіти пропозицію до плану, яка має містити таку інформацію:

  • тема (напрям, найменування) відповідної програми (курсу, лекції, модуля тощо);
  • форма;
  • обсяг (тривалість);
  • суб’єкта (суб’єкти) підвищення кваліфікації;
  • вартість підвищення кваліфікації (у разі встановлення) або про безоплатний характер надання такої освітньої послуги.

За результатами розгляду пропозицій педагогічна рада закладу освіти затверджує план підвищення кваліфікації на відповідний рік, який може бути змінено протягом року. 

Для підтвердження підвищення кваліфікації педагог має: 

  • протягом одного місяця після завершення навчання подати до педагогічної ради закладу освіти клопотання про визнання результатів підвищення кваліфікації та відповідний документ;
  • не пізніше 25 грудня проінформувати керівника закладу освіти про стан проходження ним підвищення кваліфікації у поточному році з додаванням копій отриманих документів (відповідна інформація зберігається в особовій справі працівника).

Окремі види діяльності педагогічних працівників (участь у програмах академічної мобільності, наукове стажування, самоосвіта, здобуття наукового ступеня, вищої освіти) можуть бути визнані педагогічною радою як підвищення кваліфікації відповідно до Порядку.

Сертифікація педагогів

Педагоги, які працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років, можуть взяти участь у сертифікації за власною ініціативою. Процедура зовнішнього оцінювання професійних компетентностей складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним:

  • І етап. Незалежне тестування. Воно проводиться УЦОЯО  та регіональними центрами за графіком, який оприлюднюється на офіційному вебсайті установи.
  • ІІ етап. Самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності. Учасники мають здійснити самооцінювання власної діяльності з формування в учнів ключових компетентностей і вмінь, заповнивши анкету, форма якої затверджується Державною службою якості освіти.
  • ІІІ етап. Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації. Цей етап організовується Державною службою якості освіти та/або установою, що належить до сфери її управління. 

Успішне складання сертифікації має чимало переваг! Зокрема – щомісячна доплата та зарахування сертифіката як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням/збереженням кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. Слід зазначити, що неуспішне проходження сертифікації не впливає на результати його атестації, продовження його роботи на відповідній посаді чи застосування до нього будь-яких заходів адміністративного впливу. 

Атестація педагогів

Інформація про проведення чергової (позачергової) атестації оприлюднюється на вебсайті закладу освіти не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття відповідного рішення атестаційною комісією. Протягом наступних 5 робочих днів педагогічний працівник  може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення. Положенням дозволено подавати матеріали:

  • в паперовій формі;
  • в електронній формі (кожен документ в окремому файлі у форматі PDF). Вони надсилаються на адресу електронної пошти, попередньо визначеною атестаційною комісією, з підтвердженням про отримання.

У разі виникнення питань до педагогічного працівника, зокрема пов'язаних з поданими ним документами, атестаційна комісія може запросити його на своє засідання, в тому числі в режимі відеоконференцзв'язку. Якщо педагог не зміг з'явитися через об'єктивні обставини, що не залежать від його волі,  атестаційна комісія проводить засідання за його відсутності. Представляти інтереси педагогів також можуть інші представники за письмовою довіреністю чи договором доручення, оформленими відповідно до вимог законодавства, з пред’явленням документа, що посвідчує особу.

Не допускається створення перешкод для проходження педагогічним працівником атестації, необґрунтована відмова у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та встановленні тарифного розряду.

Атестація педпрацівників за новим Положенням: коротко про головне

Міжатестаційний період

Проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації (міжатестаційний період) не може бути меншим за три роки, крім випадків позачергової атестації за ініціативи педагогічного працівника. До цього періоду не включається:

  • час перебування в соціальних відпустках;
  • навчання у закладах вищої освіти;
  • період, на який переноситься атестація.

Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації й проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства. Мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації впродовж п'яти років має становити не менше:

  • 150 годин (5 кредитів ЄКТС) для педагогічних працівників  закладів загальної середньої, професійно-технічної освіти;
  • 120 годин (4 кредити ЄКТС) педагогів закладів освіти інших типів.

До загального обсягу включаються всі години підвищення кваліфікації незалежно від суб'єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму. 

Зауважити! Відповідно до оновленої ст.51 Закону України «Про повну загальну середню освіту» не менше 10 відсотків загальної кількості годин підвищення кваліфікації обов’язково мають бути спрямовані на вдосконалення компетенцій у роботі з учнями з ООП та не менше 10 відсотків - на надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.

Організаційні засади проведення атестації педагогічних працівників

Атестація педагогічного працівника є обов'язковою та може бути черговою або позачерговою. Інформація про її проведення оприлюднюється на вебсайті закладу освіти не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття відповідного рішення атестаційною комісією. Протягом наступних 5 робочих днів педагогічний працівник  може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення. Положенням дозволено подавати матеріали:

  • в паперовій формі;
  • в електронній формі (кожен документ в окремому файлі у форматі PDF). Вони надсилаються на адресу електронної пошти, попередньо визначеною атестастаційною комісією, з підтвердженням про отримання.

Якщо атестаційна комісія створена в суб'єкті освітньої діяльності (органі управління у сфері освіти), документи, які зберігаються в особовій справі педагогічного працівника, до комісії не подаються. 

Якщо строки, визначені Положенням, припадають на вихідний, неробочий, святковий день, відповідний строк починається з першого за ним робочого дня. У випадку виникнення обставин, що об'єктивно унеможливлюють діяльність атестаційної комісії або педагогічних працівників, які атестуються, перебіг строків проведення атестації припиняється на час дії таких обставин і відновлюється після їхнього припинення. 

Планова атестація педагогічних працівників

Планова атестація має проводитись:

  • не раніше ніж через рік після призначення на посаду; 
  • не менше одного разу на п'ять років. Проте у разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника або інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню ним атестації, за рішенням відповідної атестаційної комісії вона може бути перенесена до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік зі збереженням раніше присвоєної кваліфікаційної категорії (педагогічного звання).

Для проведення чергової атестації атестаційні комісії до 10 жовтня поточного року мають скласти і затвердити список педагогічних працівників, які атестуються в наступному календарному році. Якщо педагог відсутній  у списку, він має не пізніше 20 грудня поточного календарного року подати заяву, на підставі якої його мають включити до відповідного списка.

Позачергова атестація педагогічних працівників

Підставами для проведення позачергової атестації педагогічного працівника може бути ініціатива:

1. керівника закладу освіти у разі зниження якості його педагогічної діяльності;

2. педагога, освітній рівень та стаж роботи якого відповідає вимогам, за наявністю однієї з таких умов:

  • визнання його переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
    наявність освітньо-наукового/освітньо-творчого, наукового ступеня;
  • успішне проходження сертифікації.

Для проведення позачергової атестації до 20 грудня педагогічний працівник має подати заяву (додаток 1 до Положення) до атестаційної комісії.

Позачергова атестація керівника закладу освіти проводиться за ініціативою керівника відповідного органу управління у сфері освіти у разі виявлення низької якості освітньої діяльності закладу освіти за підсумками інституційного аудиту.

Атестація окремих категорій педагогів

Положенням визначено особливості проведення атестації педагогів, які:

  • мають педагогічне навантаження з декількох предметів. Їхня атестація проводиться з того предмета, який  викладається за спеціальністю, але необхідною умовою є підвищення кваліфікації з навчальних предметів, які є обов'язковими для вивчення згідно з освітньою програмою закладу освіти. Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження;
  • працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору. Такі педагоги атестуються на загальних підставах;
  • обіймають різні педагогічні посади в одному чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу). Такі педагоги атестуються за кожною з посад;
  • працюють у різних закладах освіти за однією посадою та/або викладають один предмет. Вони атестуються за основним місцем роботи, результати атестації (кваліфікаційна категорія, педагогічне звання або тарифний розряд) поширюються на все педагогічне навантаження за всіма місцями роботи та/або посадами;
  • довантажені годинами з інших предметів в міжатестаційний період.  Присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації; 
  • переходять на інші педагогічні посади у закладі освіти, переводяться з одного закладу до іншого або переривають роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви). За такими працівниками  зберігаються кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, присвоєні за результатами останньої атестації, а наступна здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу;
  • призначені на посади педагогічних працівників відповідно до частини п'ятої ст. 58 Закону України «Про освіту» та ті, які пройшли педагогічну інтернатуру в законодавчому порядку. Такі працівники атестуються упродовж другого року роботи (не раніше ніж через один рік після призначення на посаду);
  • успішно пройшли сертифікацію. Вона зараховується (один раз протягом строку дії сертифіката) як проходження чергової або позачергової атестації, що проводиться за ініціативи педагогічного працівника. Педагогу присвоюється відповідна кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання без урахування тривалості міжатестаційного періоду, вимог до освітнього рівня та стажу й без проведення будь-яких заходів, пов'язаних із вивченням і оцінюванням його діяльності та професійних компетентностей.

Що потрібно робити, аби підготуватися і пройти сертифікацію? На що звернути увагу під час самооцінювання власної педагогічної майстерності? Відповіді на ці та багато інших запитань ви отримаєте на вебінарі директора Департаменту акредитації та моніторингу ДСЯО Нелі Величко «Сертифікація вперше: що потрібно знати вчителю», який відбудеться 08.09.2023.

Результати атестації педагогічних працівників

Результатами атестації педагогічного працівника є прийняття рішення атестаційної комісії (I рівня - не пізніше 01 квітня,  II - III рівня - не пізніше 25 квітня) щодо:

  • займаної посади – встановлюється її відповідність або невідповідність;
  • кваліфікаційної категорії та педагогічного звання - присвоюються (не присвоюються) або підтверджуються (не підтверджується). Якщо відмова стосується категорій «спеціаліст першої категорії» чи «спеціаліст вищої категорії», атестаційна комісія приймає рішення про відмову у присвоєнні/підтвердженні раніше присвоєного педагогічного звання.

Якщо посада педагога не передбачає присвоєння кваліфікаційних категорій,  визначається відповідність (невідповідність) займаній посаді та встановлюється (підтверджується) тарифний розряд.

Присвоєння кваліфікаційних категорій

Кваліфікаційні категорії присвоюються педагогічним працівникам за умови наявності в них: 

  • освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня, підтвердженого відповідним документом про освіту;
  • стажу роботи на посаді педагогічного працівника (визначається відповідно до даних його особової справи, трудової книжки, відомостей з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування тощо). 

Педагогічні працівники, які працюють у закладах освіти та мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам або педагогічній діяльності за посадою, вважаються такими, що мають відповідну посаді професійну кваліфікацію та атестуються як такі, що мають відповідну освіту.

Залежно від отриманого ступеня вищої освіти та стажу роботи педагогам можуть присвоюватись/підтверджуватись такі категорії: 

  • «спеціаліст» (вимоги: освітній рівень педагога - фаховий молодший бакалавр, молодший бакалавр, бакалавр чи магістр);
  • «спеціаліст другої категорії» (вимоги: освітній рівень педагога -  молодший бакалавр, бакалавр чи магістр (для працівників ЗДО - фаховий молодший бакалавр), стаж - не менше 3-х років);
  • «спеціаліст першої категорії»  (вимоги: освітній рівень педагога - бакалавр, магістр (для працівників ЗДО -  фаховий молодший бакалавр або молодший бакалавр), стаж - не менше 5 років);
  • «спеціаліст вищої категорії» (вимоги: освітній рівень педагога - магістр, стаж - не менше 7 років).

Без дотримання послідовності можуть бути присвоєні кваліфікаційні категорії педагогічним працівникам, які:

  • мають науковий ступінь та стаж роботи на посаді не менше 1 року (може бути присвоєна категорія «спеціаліст вищої категорії»); 
  • не мають педагогічної освіти, але мають стаж роботи в одній із галузей економіки (крім освітньої) та працюють на посадах педагогічних працівників («спеціаліст другої категорії» - за наявності не менше 2 років стажу роботи, «спеціаліст першої категорії» - не менше  5 років, «спеціаліст вищої категорії» - не менше 7 років).

Присвоєння  (підтвердження) педагогічних звань 

Педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» та «спеціаліст вищої категорії» й демонструють високі професійні досягнення, зокрема:

  • впровадження і поширення методики компетентнісного навчання та нових освітніх технологій;
  • надання професійної підтримки та допомоги педагогічним працівникам (здійснення супервізії);
  • участь у процедурах і заходах, пов'язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
  • переможці, лауреати всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів;
  • підготовка учнів-переможців всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань, тощо.

Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти.

Оскарження рішень атестаційних комісій

У разі незгоди педагогічного працівника з рішенням атестаційної комісій I чи II рівнів він має право упродовж 7 робочих днів з дати отримання атестаційного лист подати апеляцію до атестаційної комісії вищого рівня. Вона подається шляхом направлення апеляційної заяви за формою (додаток 4 до Положення), до якої додаються копії: 

  • атестаційного листа, виданого атестаційною комісією, рішення якої оскаржується;
  • документів, що подавалися педагогічним працівником до атестаційної комісії, рішення якої оскаржується (у разі їхнього подання).

Апеляційна заява з додатками подається у паперовій та/або електронній формі на визначену атестаційною комісією адресу електронної пошти (з підтвердженням отримання) у сканованому вигляді (формат PDF, кожен документ – окремим файлом). 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.