Профорієнтація сьогодні

Дата: 8 вересня 2023 о 00:59, Оновлено 28 січня о 15:29

Для учнів, які тільки визначається з
майбутньою професією

Існує стереотип, що соціальні та поведінкові науки, гуманітаристика, культура й мистецтво, освіта — традиційно «жіночі» напрями освіти, адже їх вибирають лише до 30% чоловіків.

Чули ми й такі стереотипні твердження: «Наука — то для інтровертів», «Мозок жінки не заточений під фізику», «Та все вже винайшли без нас!».

Однак навіть попри це в Україні ми маємо кейси, коли науковці-чоловіки успішно реалізуються і в освіті, і в мистецтві, і в соціальній роботі, а жінки досягають успіху в науці.

Доказово і з прикладами розвінчуємо найпопулярніші міфи та стереотипи, які можуть завадити учням правильно обрати майбутню професію, у цих матеріалах:

«Не чоловіча справа»: 5 стереотипів, які заважають хлопцям будувати кар’єру мрії.

Як бути науковцем у «жіночих» галузях і долати стереотипи: розповідають українські науковці-інфлюенсери.

Як я поборола гендерні стереотипи: історії українських науковиць-інфлюенсерок.

«Математикою на життя не заробиш!»: 5 стереотипів про кар’єру в науці.

«Це для інтровертів!»: 5 міфів про IT, у які час припинити вірити.

Як подолати гендерні стереотипи і стати IT-фахівчинею: поради рекрутерок.

Більше цікавих матеріалів можна знайти за лінком нижче на МАНплатформі  Перейти на МАНплатформу

Профорієнтаційні відеопроєкти

«Cyber Future: 10 професій майбутнього»

У цьому проєкті розбираємося в IT-професіях: які вони бувають і яких знань та навичок потребують. Геймери, UX-дизайнери, фахівці з кіберзахисту — розповімо про підводні камені, вимоги до спеціалістів та виклики в роботі цих і багатьох інших фахівців.

«#CVIDOMI: відбудовувати країну»

У цьому проєкті ми розповідаємо про 10 професій відбудовувачів та відбудовувачок України. Хто вони та як ними стати? Дізнавайтеся з наших випусків.  цікаво

Фанові тести

Кажуть, що діти обожнюють проходити тести, особливо профорієнтаційні. Адже так можуть зрозуміти, які навички та знання потрібні для конкретних професій, а також мають змогу зіткнутися з реальними викликами.

Ми ж пропонуємо пройти профорієнтаційні тести розважального характеру. Переконані, що ваші учні їх оцінять.

Програмістка аватарів чи біохакер-фрилансер: яка професія майбутнього тобі підійде?
Морський біолог чи AI-фахівчиня: яка STEM-професія тобі підійде?
Дизайнер смартбудинків чи оптимізаторка руху дронів: яка IT-професія майбутнього тобі підійде?
Могилянка, Львівський політех, Каразінський університет: яке твоє вишівське альтер его?
 Львівський будівельний, Вінницький медичний чи Запорізький авіаційний: яке твоє коледжеве альтер его?

(Не)легкий вибір:
яка профорієнтація потрібна сьогодні?

Про те, чим саме можуть зарадити батьки й учителі, якою профорієнтація є сьогодні, та чому її варто змінювати, ділиться Head of Product у Projector Institute Анна Черниш.

«Світ змінився, і ми перейшли в інформаційну економіку, світ фактично перетворився на світ-мережу. Зараз компанії шукають не спільного (однакового), а саме унікального досвіду, навичок і компетенцій, щоб виконувати різні завдання.

Через появу нових технологій швидкість зміни актуальних професій і спеціальностей росте колосальними темпами. Наприклад, ще 12 років тому важко було передбачити, що професія SMM-менеджера буде такою затребуваною, а ще раніше фах маркетолога мобільних застосунків взагалі було неможливо уявити як явище.

За даними The World Economic Forum, вже за два роки через ШІ декілька десятків спеціальностей зникнуть повністю. Але натомість з’явиться стільки ж нових. Саме через це, за попередніми підрахунками,
до 2027 року 6 із 10 працівників потребуватимуть перекваліфікації, а отже потрібно змінювати й підходи до вибору професії та навчання. Тобто майбутні покоління в середньому будуть змінювати 18 робіт і 6 кар’єр за життя.»

Кейс сучасного рішення — ШІ-бот, який допомагає обрати професію

Як перший крок до цього, у травні 2023 Projector Institute створив безплатний профорієнтаційний бот на основі ШІ. Користувач дає відповіді на відкриті запитання, бот аналізує їх на основі відкритих даних та опитування реальних спеціалістів — й усе це триває приблизно 10 хвилин. Крім того, є змога «розпитати» фахівця про його професію — теж із залученням ШІ. Сам бот ми й далі оновлюємо: покращуємо точність відповідей, розширюємо функціонал, додаємо нові професії.

Цей інструмент може стати в пригоді батькам і вчителям, які хочуть допомогти школярам, і самим учням — щоб отримати швидку, креативну і релевантну сучасному світові професій підказку. Наші перші результати: 79 % користувачів першої ітерації пройшли діалог із ботом до кінця, і 78 % залишилися задоволені.

Бот показує можливі сценарії тим, хто тільки занурюється у світ професій. Це дозволяє ще в шкільні роки доторкнутися до реальності на ринку, яка дуже далеко навіть для університетів. Профорієнтація — це не про те, ким я буду. Це про те, ким я є.