Для учнів, які тільки визначається з
майбутньою професією
Існує стереотип, що соціальні та поведінкові науки, гуманітаристика, культура й мистецтво, освіта — традиційно «жіночі» напрями освіти, адже їх вибирають лише до 30% чоловіків. Чули ми й такі стереотипні твердження: «Наука — то для інтровертів», «Мозок жінки не заточений під фізику», «Та все вже винайшли без нас!». Однак навіть попри це в Україні ми маємо кейси, коли науковці-чоловіки успішно реалізуються і в освіті, і в мистецтві, і в соціальній роботі, а жінки досягають успіху в науці. Доказово і з прикладами розвінчуємо найпопулярніші міфи та стереотипи, які можуть завадити учням правильно обрати майбутню професію, у цих матеріалах:
|
Фанові тести
Кажуть, що діти обожнюють проходити тести, особливо профорієнтаційні. Адже так можуть зрозуміти, які навички та знання потрібні для конкретних професій, а також мають змогу зіткнутися з реальними викликами.
Ми ж пропонуємо пройти профорієнтаційні тести розважального характеру. Переконані, що ваші учні їх оцінять.
Програмістка аватарів чи біохакер-фрилансер: яка професія майбутнього тобі підійде?
Морський біолог чи AI-фахівчиня: яка STEM-професія тобі підійде?
Дизайнер смартбудинків чи оптимізаторка руху дронів: яка IT-професія майбутнього тобі підійде?
Могилянка, Львівський політех, Каразінський університет: яке твоє вишівське альтер его?
Львівський будівельний, Вінницький медичний чи Запорізький авіаційний: яке твоє коледжеве альтер его?
(Не)легкий вибір:
яка профорієнтація потрібна сьогодні?
Про те, чим саме можуть зарадити батьки й учителі, якою профорієнтація є сьогодні, та чому її варто змінювати, ділиться Head of Product у Projector Institute Анна Черниш.
«Світ змінився, і ми перейшли в інформаційну економіку, світ фактично перетворився на світ-мережу. Зараз компанії шукають не спільного (однакового), а саме унікального досвіду, навичок і компетенцій, щоб виконувати різні завдання.
Через появу нових технологій швидкість зміни актуальних професій і спеціальностей росте колосальними темпами. Наприклад, ще 12 років тому важко було передбачити, що професія SMM-менеджера буде такою затребуваною, а ще раніше фах маркетолога мобільних застосунків взагалі було неможливо уявити як явище.
За даними The World Economic Forum, вже за два роки через ШІ декілька десятків спеціальностей зникнуть повністю. Але натомість з’явиться стільки ж нових. Саме через це, за попередніми підрахунками,
до 2027 року 6 із 10 працівників потребуватимуть перекваліфікації, а отже потрібно змінювати й підходи до вибору професії та навчання. Тобто майбутні покоління в середньому будуть змінювати 18 робіт і 6 кар’єр за життя.»
Кейс сучасного рішення — ШІ-бот, який допомагає обрати професію
Як перший крок до цього, у травні 2023 Projector Institute створив безплатний профорієнтаційний бот на основі ШІ. Користувач дає відповіді на відкриті запитання, бот аналізує їх на основі відкритих даних та опитування реальних спеціалістів — й усе це триває приблизно 10 хвилин. Крім того, є змога «розпитати» фахівця про його професію — теж із залученням ШІ. Сам бот ми й далі оновлюємо: покращуємо точність відповідей, розширюємо функціонал, додаємо нові професії.
Цей інструмент може стати в пригоді батькам і вчителям, які хочуть допомогти школярам, і самим учням — щоб отримати швидку, креативну і релевантну сучасному світові професій підказку. Наші перші результати: 79 % користувачів першої ітерації пройшли діалог із ботом до кінця, і 78 % залишилися задоволені.
Бот показує можливі сценарії тим, хто тільки занурюється у світ професій. Це дозволяє ще в шкільні роки доторкнутися до реальності на ринку, яка дуже далеко навіть для університетів. Профорієнтація — це не про те, ким я буду. Це про те, ким я є.